"הקצה" משודרת בגלגל"צ מאז ינואר 1999. כיום מגישים אותה איל קוואמי פרידמן (יום ראשון) ונדב רביד (יום שלישי).

הם מקפידים לשדר בה מוזיקה שבדרך כלל אי אפשר לשמוע בתחנת רדיו ארצית פופולרית, אלא בעיקר מוזיקה שהם אוהבים ולהוטים להשמיע לאנשים אחרים.

וביתר פירוט:

"הקצה" נולדה בינואר 1999. מראשית דרכה ובמשך כמה שנים טובות שודרה "הקצה" בימים ראשון עד רביעי, בין 22:00 לחצות בגלגל"צ. הטייטל הראשוני שלה היה "הקצה – פסקול סוף המילניום". את ימיה הראשונים של התוכנית ערכו נדב רביד, איל פרידמן ואבירם בוכריס. בוכריס עזב לאחר תקופה קצרה, והצוות רביד-דה-לה-פוקס גיבש את התוכנית כיחידה לשילוב אורגני בין אלקטרוניקה לרוק, וזו בתקופה שבה רבים עדיין נהגו לערוך הפרדה בין התחומים. המנטרה הייתה: אין גבולות, הכל יכול להשתלב ולהתערבב, ובלבד שתהיה זו מוזיקה שאנחנו מאמינים בה. במשך כשנה וחצי נדב הגיש וערך את התוכנית וקוואמי פעל כעורך משנה נאמן. השניים היו מתכנסים כמעט מידי יום בביתו של רביד, שופכים על הרצפה ערימות של תקליטי אלקטרוניקה חדשניים וביטים פורצי דרך, פוסט-רוק (מ-Fridge ועד סיגור רוס, שהושמעה לראשונה בארץ ב"קצה"), אינדי-פופ, ניצני האלטרנטיבה המקומית החדשה (בדמותם של אמני חברת Fact למשל), אלקטרוניקה ג'אזית וגם היפ-הופ אלטרנטיבי (בתקופתו היפה ביותר, במקביל לשידורי "עסק שחור" תנצב"ה). באותה תקופה אירח באולפן נדב בין השאר את אפקס טווין לשידור קיצוני במיוחד. בחודשיים האחרונים של שנת 99' ערך והגיש נדב במסגרת "הקצה" מידי לילה סדרת תוכניות, שהיוותה ארכיון מקיף לסיכום המוזיקה האלטרנטיבית של שנות ה-90 על כל גווניה, בעוד קוואמי חבר ליואב קוטנר לסדרת תוכניות שסיכמה את האלבומים הטובים של אותו עשור (ונקראה " ה90 של ה90 ").

באפריל 2000 עזב נדב את גלגל"צ, והצטרף לצוות ההקמה של Mooma. תפקיד שידור "הקצה" הוצע לקוואמי, שהחל לערוך ולהגיש את התוכנית בעצמו החל ממאי 2000. בסוף אותה שנה שודר לראשונה מצעד אלבומי ושירי השנה של מאזיני/ות "הקצה" (King Only של הטוויילייט סינגרס זכה בשיר השנה, ו-"The Sophtware Slump" של גראנדדי נבחר לאלבום השנה). מאז הפכו מצעדי השנה למסורת בתוכנית, כשהם נועלים סדרת תוכניות מקיפה של סיכומי שנה בתחומים המוזיקליים שמעסיקים את "הקצה". עם הזמן העניקה התוכנית, יחד עם כל מה שהיה בה עוד קודם, יותר ויותר נפח לPאנק וגראז' רוקנ'רול, לPאנק-Fאנק/פוסט-Pאנק/אלקטרו-Pאנק וכו', Pאנק, סינגר-סונגרייטרז איכותיים ("הקצה" היתה הראשונה להשמיע בארץ את רג'ינה ספקטור ואת סופייאן סטיבנס), שוגייזרים ופריק פולקרים (כנ"ל לגבי האנימל קולקטיב), והופכת לבית חם לאינדי המקומי, תוך שהיא משמיעה ומקדמת באהבה רבה רבים מהאמנים הישראלים שעושים את המוזיקה שלהם קצת אחרת. קרדיט גדול מגיע ליורם אלייקים, שניהל את החנות "באלנס" בירושלים, והרעיף על על התוכנית בשנותיה הראשונות אינסוף חומרים חדשים ומופלאים.

באותה תקופה קוואמי אירח באולפן לסטים מרהיבים דיג'יים כמו אנדי סמית', שוגאר בי ודניאל האקסמן, Krash Slaughta ו-Doug E. Rouben, יוטה סיינטס, וגם דיג'יי מורפיאוס, סוליקו, דיג'יי מיוט ועוד. היו גם כמה תוכניות בהן אמנים בחרו את ודיברו על המוזיקה האהובה עליהם, כמו אולריך שנאוס, Sole (מהלייבל Anticon), האסטרוגליידס ו-Spark-O. גם שי נובלמן התארח וניגן אקוסטי, ובאוגוסט 2002 נערכה ההופעה המלאה הראשונה באולפן "הקצה", של להקת Fun המנוחה, שלוותה בהופעת אולפן אלקטרונית של עדי גלברט.

בשנת 2002 (נדמה לנו), חזר נדב לשדר את התוכנית כל יום ראשון – הראשון בכל חודש, כשזו מוגשת במתכונת מיוחדת של סט חודשי, כשהתוכניות הראשונות היו ערוכות מראש כסט מאש-אפ ארוך. בקיץ 2003, החל הקיצוץ הראשון בזמן התוכנית, כשהתכנית עברה למתכונת של שלושה ימים בשבוע, מראשון עד שלישי. בשנים הבאות מתארחים באולפן לראיונות וסשנים אקוסטים אקו והבאנימן, וויין האסי מ-The Mission ואורסולה ראקר, נערכים ראיונות טלפוניים עם איגי פופ, טרנט רזנור (ניין אינץ' ניילז), ג'יימס לאוול (UNKLE) וז'אן בנווה דאנקל (אייר). כמו כן, קוואמי זוכה להגשים חלום ומראיין באולפן את רג'ינה ספקטור לתוכנית בת שעתיים.

ביוני 2005 החלו מספר הופעות מיוחדות באולפן "הקצה", כשאת הראשונה נתנו יחדיו עמרי לוי, עמית ארז ורותם אור. מייד אחריהם הופיעו Monkey Son Of A Donkey, אביב מארק והפילהרמונית, Man Alive ו-The Girls.

בתחילת מאי 2006 הוחלט להוריד את "הקצה" לתוכנית אחת בשבוע, ולאסור על שידורה של מוזיקת אינדי מקומית, בשל היות קוואמי מוזיקאי פעיל בעצמו. את התקופה הזאת חתמו בשני סשנים מרגשים במיוחד רם אוריון ולהקתו, ושי נובלמן וגבע אלון. אז הגיע תורם של מאזיני התוכנית – באינטרנט עלתה עצומה להשבתה של "הקצה" למתכונתה הקודמת, אנשים רבים חתמו עליה וזכינו לתמיכה ואהבה רבה מכל עבר. תודה לכם.

בתום אותה תקופה התחלפה ההנהלה בגלגל"צ והחל מינואר 2007 שבה "הקצה" להיות הבית החם שהיא לאינדי ישראלי.

בפברואר 2008 נפתח שוב עידן חדש, משמח והומוגני ל"קצה": נדב רביד, האב המייסד, שב באופן רשמי ומסודר לתוכנית, שקיבלה בחזרה עוד יום שידור: ימי ראשון עם קוואמי, וימי שלישי עם נדב, כל אחד מביא את הטעם הייחודי שלו, כולל נקודות ההשקה (כמו שיר החודש), כששתי התוכניות הן בעצם שני חלקים בתוך השלם. לתוכניותיו החדשות הביא נדב את "הקיצר": כלומר מיני-מיקסים של די-ג'יי, יוצר או איש מוזיקה, שעורך שבע דקות מרוכזות של כל טוב, ואת "באסה או קלאסה", פינה בשיתוף המאזינים.

מאז זכינו גם לראיין את גרג דולי, את פנדה בר מהאנימל קולקטיב, את ג'יימי לידל, את טרוור ג'קסון, את  M83, שוב את אייר, את רונן בן טל, וגם את פורטיס שהשמיע לראשונה אצלנו את אלבומו המשולש; ולארח להופעות באולפן את WHY, את גיבורי האנדרגראונד רוקנ'רול The King Khan & BBQ Show  וBlack Lips, ואת הגיבורים המקומיים בני המה, קרוסלה, מונוטוניקס, רות דולורס וייס, לבנון וm.e.s.s.

בסוף עשור לקיומה פוצחת "הקצה" בחודשיים סופר-מקיפים של סיכומי העשור האלטרנטיביים, שבשיאם מצעדי העשור של מאזיני/ות התוכנית.

2010 כבר כאן , ויש לנו עוד המון מה להשמיע…

נדב וקוואמי.